Results 2016 8KM Age Category winners

1st Place in each Age Category – 8KM

Category Male Time Female Time
U19 Nikola Maeda 0:31:07 Olivia Willett 0:31:21
20-24 Shelby Munro 0:34:25 Elle Killingsworth 0:34:31
25-29 Kiril Solovyev 0:29:19 Rebecca Staynor 0:36:51
30-34 Ian Walker 0:37:19 Courtney Mcewan 0:32:28
35-39 Chris Callendar 0:28:32 Amber Morrison 0:30:11
40-44 Lindsay Carswell 0:29:37 Michelle Mccullough 0:38:25
45-49 Kevin Climie 0:35:14 Claire Huxtable 0:36:29
50-54 Richard Ryant 0:38:59 Karen Knudsen 0:39:26
55-59 Cliff Mcneil-Smith 0:35:59 Susan Gordon 0:35:06
60-64 William Goldstein 0:39:40 Judy Westacott 0:44:48
65-69 Thomas Howard 0:36:15 Linda Bentley 0:49:21
70-74 Isao Kambayashi 0:36:11 Lorraine Eriksen 0:52:20
75-79 Dennis Eriksen 0:51:43 Harjeet Sangara 1:44:50
80-84 Iris McIntyre 1:25:03
First place in each Age Category will receive a complimentary entry for the 2017 BMO Vancouver Marathon – Congratulations!

 


Top 10 in each Age Category – 8KM

Place Chip Time Name City Province Country Place Chip Time Name City Province Country
F19- M19-
1. 00:31:21 Olivia WILLETT Coquitlam BC CAN 1. 00:31:07 Nikola MAEDA North Vancouver BC CAN
2. 00:37:29 Kristyn LEE Burnaby BC CAN 2. 00:31:42 Connor MCLENNAN Vancouver BC CAN
3. 00:37:47 Lydia KAURI Sammamish WA USA 3. 00:32:01 Tom SECHEYRN Bellvue WA CAN
4. 00:38:06 Rachel GARRETT Surrey BC CAN 4. 00:33:23 Yousef MIAN Coquitlam BC CAN
5. 00:41:08 Syndy SHI Coquitlam BC CAN 5. 00:34:12 Kelvins ULMANIS Vancouver BC CAN
6. 00:41:43 Kaelyn FAIRBAIRN Vancouver BC CAN 6. 00:34:18 Matthew MACDONALD Vancouver BC CAN
7. 00:42:24 Mikayla STELLING Vancouver BC CAN 7. 00:34:19 Leevi KAURI Sammamish WA USA
8. 00:42:46 Kelly CORLEY-SMITH Port Coquitlam BC CAN 8. 00:34:20 Dominic TOMASSETTI Coquitlam BC CAN
9. 00:42:50 Olga RADIVOJEVIC New Westminster BC CAN 9. 00:35:12 An YU Richmond BC CAN
10. 00:44:54 Rachael WATKINS West Vancouver BC CAN 10. 00:35:57 Benjamin THOMPSON Vancouver BC CAN
F20-24 M20-24
1. 00:34:31 Elle KILLINGSWORTH Lakewood CO USA 1. 00:34:25 Shelby MUNRO Burnaby BC CAN
2. 00:37:00 Marcie DEAR Calgary AB CAN 2. 00:35:23 Ben KOONAR Richmond NS CAN
3. 00:37:07 Rachael SMILLIE Edmonton AB CAN 3. 00:35:37 Miguel GUTIERREZ Burnaby BC CAN
4. 00:40:13 Georgia YOUNG Calgary AB CAN 4. 00:39:02 Karsten LEE Anmore BC CAN
5. 00:40:27 Michelle DONOVAN Vancouver BC CAN 5. 00:39:18 Tom RATTRAY North Vancouver BC CAN
6. 00:41:38 Lunia QUE Burnaby BC CAN 6. 00:40:15 Edward TUNG Anmore BC CAN
7. 00:42:02 Rebekka FRANZ Vancouver BC CAN 7. 00:40:54 Nick SHLYAKHOV Burnaby BC CAN
8. 00:42:27 Grace MIURA-WONG Vancouver BC CAN 8. 00:41:04 Steven XU Abbotsford BC CAN
9. 00:44:00 Rebecca JOBSE Surrey BC CAN 9. 00:41:15 Jalen WUERCH Langley BC CAN
10. 00:44:06 Vanessa TRABOLD Vancouver BC CAN 10. 00:41:21 James VELASCO Coquitlam BC CAN
F25-29 M25-29
1. 00:36:51 Rebecca STAYNOR North Vancouver BC CAN 1. 00:29:19 Kirill SOLOVYEV West Vancouver BC CAN
2. 00:38:57 Shelby EDGAR Sherwood Park AB CAN 2. 00:32:37 Nathan ALLINSON Vancouver BC CAN
3. 00:39:39 Kathleen BIRD Burnaby BC CAN 3. 00:32:45 Ben THOMPSON Toronto ON CAN
4. 00:41:41 Nicole TICKNOR Vancouver BC CAN 4. 00:33:51 Joel CHOI Vancouver BC CAN
5. 00:41:51 Elizabeth MACNEILL Vancouver BC CAN 5. 00:33:52 Carl SKETCHLEY Surrey BC CAN
6. 00:42:03 Sharalee ISAAC Saskatoon SK CAN 6. 00:34:09 Jeff HOLTEN Vancouver BC CAN
7. 00:42:11 Annabelle GLASS Vancouver BC CAN 7. 00:35:44 Linton CHAN Vancouver BC CAN
8. 00:42:58 Rhonda HALL North Vancouver BC CAN 8. 00:38:07 Manuel FERIA Vancouver BC CAN
9. 00:43:01 Vicky CHAN Richmond BC CAN 9. 00:38:15 Matthew GILBERT Vancouver BC CAN
10. 00:43:12 Jillian BALDWIN Vancouver BC CAN 10. 00:38:16 Hisanori KITAJIMA Burnaby BC CAN
F30-34 M30-34
1. 00:32:28 Courtney MCEWAN Delta BC CAN 1. 00:37:19 Ian WALKER Vancouver BC CAN
2. 00:32:37 Shawna MANN Vancouver BC CAN 2. 00:37:38 Uros BUDIMAC Vancouver BC CAN
3. 00:33:46 Amanda STONE Richmond BC CAN 3. 00:38:29 Mike BAUER Vancouver BC CAN
4. 00:35:04 Melissa RUSSELL BC CAN 4. 00:39:20 Michael JOVER Vancouver BC CAN
5. 00:36:56 Celia CLARE Roberts Creek BC CAN 5. 00:39:53 Jason SCHMIERER Denver CO USA
6. 00:37:19 Lindsay WALKER Quesnel BC CAN 6. 00:39:54 Anderson SANTOS Curitiba BRA
7. 00:39:36 Esther BRESLAND Harrison Hot Springs BC CAN 7. 00:40:05 Adam SPEIRS Vancouver BC CAN
8. 00:40:21 Nichol KOTZEFF Wasaga Beavh ON CAN 8. 00:40:45 Tyler RICHARD Calgary AB CAN
9. 00:40:54 Christina STERLE Victoria BC CAN 9. 00:40:49 Bhavandeep GILL Surrey BC CAN
10. 00:41:32 Claire ELAM Seattle WA USA 10. 00:40:54 Bart DE BAERE Vancouver BC CAN
F35-39 M35-39
1. 00:30:11 Amber MORRISON Bellingham WA USA 1. 00:28:32 Chris CALLENDAR Victoria BC CAN
2. 00:33:56 Shannon BANAL West Vancouver BC CAN 2. 00:36:14 Ryan BOULTER Burnaby BC CAN
3. 00:36:05 Pam KALAS Vancouver BC CAN 3. 00:36:42 Michael RALLA Vancouver BC CAN
4. 00:37:22 Corinna CARLSON Vancouver BC CAN 4. 00:37:05 Joseph HILL Seattle WA USA
5. 00:37:53 Shannon COX Cloverdale BC CAN 5. 00:37:19 Adam CARLSON Vancouver BC CAN
6. 00:39:30 Sarah WRIGHT Victoria BC CAN 6. 00:37:51 Steven JENSEN Vancouver BC CAN
7. 00:40:14 Joan MATTHEWS Port Elgin ON CAN 7. 00:38:00 Lawrence BERNALES Surrey BC CAN
8. 00:41:14 Erin KILLE Vancouver BC CAN 8. 00:38:48 Jerrod MAXWELL-LYSTER Brooks AB CAN
9. 00:42:00 Kat WHITE North Vancouver BC CAN 9. 00:41:28 Ben WEST Vancouver BC CAN
10. 00:43:56 Alison KRAHN Vancouver BC CAN 10. 00:41:34 Behrooz SHABANGIZ Vancouver BC CAN
F40-44 M40-44
1. 00:38:25 Michelle MCCULLOUGH Keswick Ridge NB CAN 1. 00:29:37 Lindsay CARSWELL Vancouver BC CAN
2. 00:39:38 Karen CIOLFITTO Coquitlam BC CAN 2. 00:32:30 Kye GILDER Encinitas CA USA
3. 00:40:50 Hoa CHAN Vancouver BC CAN 3. 00:34:48 Keith RADATZKE Surrey BC CAN
4. 00:41:32 Saiqa MOHAMMED New Westminster BC CAN 4. 00:35:41 Laszlo NAGYFERENCZI Vancouver BC CAN
5. 00:41:51 Kelly ROBINSON Richmond BC CAN 5. 00:36:00 Jonathan MCKAY Calgary AB CAN
6. 00:43:41 Caroline TEMMINS Menlo Park CA USA 6. 00:36:42 Brad CAVANAGH New Westminster BC CAN
7. 00:43:48 Kelly STEYSKAL Edmonds WA USA 7. 00:40:07 Clayton WHITE North Vancouver BC CAN
8. 00:44:04 Sophie PILKINGTON Vancouver BC CAN 8. 00:41:34 David BOLLO Richmond BC CAN
9. 00:45:31 Rebecca TAYLOR Port Moody BC CAN 9. 00:41:56 Stephen Lance ANDERSON Lethbridge AB CAN
10. 00:45:38 Marjorie LEWIS New Westminster BC CAN 10. 00:42:01 Nelson SANTOS New Westminster BC CAN
F45-49 M45-49
1. 00:36:29 Claire HUXTABLE Vancouver BC CAN 1. 00:35:14 Kevin CLIMIE St. Albert AB CAN
2. 00:37:14 Junko KOSUGI Port Moody BC CAN 2. 00:37:27 Nelson GREIDANUS Vancouver BC CAN
3. 00:39:33 Darnelle MOORE Vancouver BC CAN 3. 00:37:39 Alvin CHOW Port Coquitlam BC CAN
4. 00:45:01 Yi YANG Vancouver BC CAN 4. 00:38:25 Andy MCCULLOUGH Keswick Ridge NB CAN
5. 00:45:37 Stephanie MARSH Ottawa ON CAN 5. 00:38:31 Stefan MUNDT Bragg Creek AB CAN
6. 00:47:14 Wendy CHOW Burnaby BC CAN 6. 00:40:07 Neal STEINMAN Vancouver BC CAN
7. 00:47:44 Karin JACKSON Pitt Meadows BC CAN 7. 00:40:35 Tom BINGMAN Seattle WA USA
8. 00:47:50 Erika SALUM Oakland CA USA 8. 00:41:16 Richard HUBERDEAU St-Hyacinthe QC CAN
9. 00:48:01 Lin GILBERT West Vancouver BC CAN 9. 00:41:48 Eric BELLAVANCE Quebec City QC CAN
10. 00:48:43 Eli PENA Vancouver BC CAN 10. 00:42:32 John WILLIAMS Vancouver BC CAN
F50-54 M50-54
1. 00:39:26 Karen KNUDSEN Langley BC CAN 1. 00:38:59 Richard RYANT Coquitlam BC CAN
2. 00:40:26 Asami KOWALEWSKI North Vancouver BC CAN 2. 00:41:55 Stuart MCINTOSH Vancouver BC CAN
3. 00:40:46 Laurie HUDSON Penticton BC CAN 3. 00:43:18 Lars KNUDSEN Langley BC CAN
4. 00:41:20 Annette KILLINGSWORTH Lakewood CO USA 4. 00:43:37 Ray LEE Vancouver BC CAN
5. 00:41:39 Kathleen OLIVER Vancouver BC CAN 5. 00:44:32 Louis ROCHEFORT N-D-Ile-Perrot QC CAN
6. 00:44:22 Meridith HARMAN West Vancouver BC CAN 6. 00:44:40 Kenn FRISK Coquitlam BC CAN
7. 00:44:40 Elizabeth LIU Vancouver BC CAN 7. 00:45:46 Sunny LEUNG Richmond BC CAN
8. 00:45:29 Cathy LANGE New Westminster BC CAN 8. 00:46:31 Noel EBIO Vancouver BC CAN
9. 00:45:46 Libby BREUKELS West Vancouver BC CAN 9. 00:46:44 John HOWARD Langley BC CAN
10. 00:46:22 Wendy BRITTNER Calgary AB CAN 10. 00:47:25 Robert WEISS Maple Ridge BC CAN
F55-59 M55-59
1. 00:35:06 Susan GORDON Salt Spring Island BC CAN 1. 00:35:59 Cliff MCNEIL-SMITH Sidney BC CAN
2. 00:38:40 Jill KIRKER Canmore AB CAN 2. 00:36:53 Surjit DHESI Richmond BC CAN
3. 00:42:39 Sheila SZABO Edmonton AB CAN 3. 00:40:37 Jim SANDOR North Vancouver BC CAN
4. 00:45:13 Ana Maria PEREIRA Porto Alegre BRA 4. 00:40:47 Bill LEONG Vancouver BC CAN
5. 00:46:11 Brenda KOTZIAN Penticton BC CAN 5. 00:42:49 Scott WILSON Vancouver BC CAN
6. 00:46:15 Adele BROOKS Port Moody BC CAN 6. 00:45:36 Poongjong RHEE Burnaby BC CAN
7. 00:46:48 Annette NYMEYER Chilliwack BC CAN 7. 00:45:39 Mark PICKERING Vancouver BC CAN
8. 00:47:16 Sharon MOORE Whitehorse YT CAN 8. 00:45:47 Ed MADRO Calgary AB CAN
9. 00:47:49 Lorraine ALBERT Edmonton AB CAN 9. 00:46:16 Wayne WONG Vancouver BC CAN
10. 00:48:24 Erika SCIGLIANO Burnaby BC CAN 10. 00:46:27 Walt MADRO Salt Spring Island BC CAN
F60-64 M60-64
1. 00:44:48 Judy WESTACOTT Vancouver BC CAN 1. 00:39:40 William GOLDSTEIN Whistler BC CAN
2. 00:46:18 Jane FAIRBANKS Vancouver BC CAN 2. 00:41:30 Timothy NG Vancouver BC CAN
3. 00:46:26 Catherine MAIN Crescent Beach BC CAN 3. 00:44:27 Chris HORROCKS Surrey BC CAN
4. 00:46:58 Lesley STEFANI Port Moody BC CAN 4. 00:45:01 Ingo JACKISCH North Vancouver BC CAN
5. 00:49:54 Tina CASTELA Coquitlam BC CAN 5. 00:46:21 Kwan LEUNG Coquitlam BC CAN
6. 00:50:11 Valerie CAMERON Esquimalt BC CAN 6. 00:48:19 Arieh WALDMAN Toronto ON CAN
7. 00:51:21 Anna LEFSRUD Toronto ON CAN 7. 00:48:59 Glenn RICKETTS Victoria BC CAN
8. 00:51:27 Tina CIAMARRA Coquitlam BC CAN 8. 00:49:13 Don MCIVOR Saskatoon SK CAN
9. 00:52:11 Susan MILLER North Vancouver BC CAN 9. 00:51:04 Mark GILL Kirkland WA USA
10. 00:53:21 Leslie GILMOUR Qualicum Beach BC CAN 10. 00:52:09 Ajit Singh DOSANJH Vancouver BC CAN
F65-69 M65-69
1. 00:49:21 Linda BENTLEY Vancouver BC CAN 1. 00:36:15 Thomas HOWARD Forest Grove BC CAN
2. 00:52:58 Andree DANSEREAU Vancouver BC CAN 2. 00:37:59 Michael DOWLING North Vancouver BC CAN
3. 00:55:14 Jane MCCUTCHEON Vancouver BC CAN 3. 00:47:00 Don BUKER Rosedale BC CAN
4. 00:55:54 Dorothy BARKLEY Vancouver BC CAN 4. 00:47:49 Ken ROBERTS Chilliwack BC CAN
5. 00:59:20 Phyllis KENNEY Vancouver BC CAN 5. 00:48:21 Hartley WALDMAN Calgary AB CAN
6. 00:59:38 Ann ROBSON Vancouver BC CAN 6. 00:49:29 Ed CRAIG Ajax ON CAN
7. 01:03:48 Emilie HRYSIO Port Coquitlam BC CAN 7. 00:51:00 Greg PARNHAM Campbell River BC CAN
8. 01:06:55 Cheryl MOSTERT Fort Nelson BC CAN 8. 00:51:22 Drew BOURNE Richmond BC CAN
9. 01:07:01 Beth COYOTE Seattle WA USA 9. 00:54:49 David DICK Gibsons BC CAN
10. 01:07:58 Sonja MOHRSEN Surrey BC CAN 10. 00:55:30 John LEUNG Vancouver BC CAN
F70-74 M70-74
1. 00:52:20 Lorraine ERIKSEN Edmonton AB CAN 1. 00:36:11 Isao KAMBAYASHI Tokyo JPN
2. 00:59:58 Carole STEVENS Surrey BC CAN 2. 00:45:05 Roland DELHOMEAU Saskatoon SK CAN
3. 01:02:56 Donna NANSON Vancouver BC CAN 3. 00:48:34 Pat HARTON Williams Lake BC CAN
4. 01:06:21 Anna MARCHAND Surrey BC CAN 4. 00:53:18 Nicanor FERRANTE New Westminster BC CAN
5. 01:13:57 Yujun CHEN Foshan CHN 5. 00:53:21 Alex LAU Burnaby BC CAN
6. 01:15:07 Barbara JOHNSON Langley BC CAN 6. 01:10:42 Campbell WEIR Pincher Creek AB CAN
7. 01:25:01 Margaret CHADSEY Osoyoos BC CAN M75-79
8. 01:26:14 D’arcy BADER Burnaby BC CAN 1. 00:51:43 Dennnis ERIKSEN Edmonton AB CAN
9. 01:28:31 Chindow SIDHU Richmond BC CAN 2. 00:51:48 Lynn THOMPSON Salt Spring Island BC CAN
10. 01:34:20 Trinidad MAGDAY Vancouver BC CAN 3. 00:54:12 Gerry GARTNER Ottawa ON CAN
F75-79 4. 01:36:54 Nirmal KOONAR Vancouver BC CAN
1. 01:44:50 Harjeet SANGARA Vancouver BC CAN
2. 01:44:50 Gaily KOONAR Vancouver BC CAN
F80-84
1. 01:25:03 Iris MCINTYRE Prince George BC CAN
2. 01:31:52 Lilias CAMERON Vancouver BC CAN
F85-89
1. 00:56:50 Lenore MONTGOMERY North Vancouver BC CAN
2. 01:28:24 Delia VISSCHER Vancouver BC CAN

Beat your 2016 time! Commit now and save big! Register for 2017 and save big with the best available price on next year’s race.*

*This special limited time offer expires in May 2016.