Results 2016 Marathon Age Category Winners

1st Place in each Age Category – Marathon

Category Male  Time Female  Time
U19 Malcolm Suarez 3:24:43 Kiana Cowger 4:02:37
20-24 Nick Snow 2:51:22 Gabriela Ziomek 3:12:41
25-29 Jeff Dill 2:43:42 Dita Grunte 3:09:56
30-34 Josh Kaplan 2:39:49 Samantha Mazer 2:57:13
35-39 David Fort 2:43:19 Iliana Sach 3:13:13
40-44 Cormac Hikisch 2:48:06 Charmion Freifeld 3:09:59
45-49 Ilkka Riihij Rvi 2:50:53 Tania Tasaka 3:18:54
50-54 Takeshi Okamoto 2:46:51 Susan Duteau 3:23:12
55-59 Ken Young 2:52:33 Janet Wolney 3:28:58
60-64 Derek Brenchley 3:14:53 Kristi Berg 4:00:38
65-69 Stuart Mcnabb 3:35:38 Cherry Graf 4:40:34
70-74 Murray Mccoleman 4:11:15 Jane Wintemute 4:21:42
75-79 Peter Kwan 4:57:45  Tricia Longworth  6:39:36
80-84  Roger Roufosse  5:38:54
First place in each Age Category will receive a complimentary entry for the 2017 BMO Vancouver Marathon – Congratulations!

 


Top 10 in each Age Category – Marathon

Place Chip Time Name City Province Country Place Chip Time Name City Province Country
F19- M19-
1. 04:02:37 Kiana COWGER County Of Grande Prai AB CAN 1. 03:24:43 Malcolm SUAREZ North Vancouver BC CAN
2. 04:12:35 Serina NAKAMURA Vancouver BC CAN 2. 03:28:06 Kaj ROSBERG Vancouver BC CAN
3. 04:26:58 Heather BODENHAMER Bellingham WA USA 3. 03:33:22 Eero GAFFNEY Vancouver BC CAN
4. 04:39:28 Mica JOY North Vancouver BC CAN 4. 03:33:35 Kaj ROSBERG Vancouver BC CAN
5. 04:41:23 Tara KORBER BC CAN 5. 03:43:42 Nicholas CORCORAN Burnaby BC CAN
6. 04:43:58 Gillian KNAPP Portland OR USA 6. 03:46:10 Abiel AWOUL Vancouver BC CAN
7. 04:53:56 Ashley TOLERTON Delta BC CAN 7. 03:49:29 Ibin ARDILA Vancouver BC CAN
8. 05:16:36 Jesse COSTUCCI-PHILLIPS Vancouver BC CAN 8. 03:49:44 Matt GOGUEN Vancouver BC CAN
9. 05:16:40 Toria LEATHLEY Surrey BC CAN 9. 03:54:54 Johnny RAPA Vancouver BC CAN
10. 05:19:51 Kristine WONG Coquitlam BC CAN 10. 04:03:54 Wilson NGUYEN Ladysmith BC CAN
F20-24 M20-24
1. 03:12:35 Gabriela ZIOMEK Vancouver BC CAN 1. 02:51:22 Nick SNOW Vancouver BC CAN
2. 03:18:51 Carly OVERMAN Vancouver BC CAN 2. 02:59:48 Robert RAGOTTE Vancouver BC CAN
3. 03:23:13 Stephanie WANG Seattle WA USA 3. 03:04:51 Jaime RESTON South Surrey BC CAN
4. 03:28:36 Elisha ALLEN Calgary AB CAN 4. 03:27:22 Cillian MC DAID Vancouver BC CAN
5. 03:30:02 Shelby BOEHM North Vancouver BC CAN 5. 03:27:58 Matthew NAGRA Qualicum Beach BC CAN
6. 03:44:27 Emilie LEHMAN Spokane WA USA 6. 03:28:15 Chris HOLM Seattle WA USA
7. 03:46:01 Kelsey LAND Vancouver BC CAN 7. 03:29:25 Nicholas LEACH Vancouver BC CAN
8. 03:50:19 Christine MAAS Victoria BC CAN 8. 03:33:19 Todd ANDERSON Seattle WA USA
9. 03:51:22 Lauren WHITE Vancouver BC CAN 9. 03:34:52 Robert WILLOUGHBY Toronto ON CAN
10. 03:51:50 Kate PHILIPPSON Duncan BC CAN 10. 03:35:35 Mike HSIAO Burnaby BC CAN
F25-29 M25-29
1. 03:09:50 Dita GRUNTE North Vancouver BC CAN 1. 02:43:42 Jeff DILL Vancouver BC CAN
2. 03:11:11 Meg ALLEY Austin TX USA 2. 02:45:17 Derek LACTAOEN Seattle WA USA
3. 03:11:21 Adria SNOWDON Calgary AB CAN 3. 02:46:20 Jordan BRIETZKE Victoria BC CAN
4. 03:11:28 Nadia TAMBY Austin TX USA 4. 02:52:47 Mackenzie KEAY Surrey BC CAN
5. 03:12:52 Shelley CHESTLER Seattle WA USA 5. 02:55:12 Hans ZIMMERLING Langley BC CAN
6. 03:19:13 Bianca GONZALES Vancouver BC CAN 6. 02:58:07 Hayato AKIYAMA Tokyo JPN
7. 03:21:19 Maddie WISEMAN Vancouver BC CAN 7. 02:59:33 Peter DE MARCHI Surrey BC CAN
8. 03:22:22 Katherine MCNEILL West Vancouver BC CAN 8. 03:02:36 Christopher YEE Vancouver BC CAN
9. 03:22:26 Andrea SABINS San Francisco CA USA 9. 03:03:12 Daniel HOFF Washington DC USA
10. 03:23:44 Breelyn LANCASTER Ottawa ON CAN 10. 03:03:53 Mitch HOWLETT White Rock BC CAN
F30-34 M30-34
1. 02:57:13 Samantha MAZER Kirkland WA USA 1. 02:39:49 Josh KAPLAN Seattle WA USA
2. 03:07:11 Vivster :) DAVIDSON Vancouver BC CAN 2. 02:51:28 Dimitrios MYLONAS Vancouver BC CAN
3. 03:12:45 Scarlett GRAHAM Bellingham WA USA 3. 02:55:17 Nick SUNDERLAND Vancouver BC CAN
4. 03:17:08 Wakana FUKUSHIMA Tokyo JPN 4. 02:57:03 Cameron KUSCH Vancouver BC CAN
5. 03:17:51 Diane STEPHEN Surrey BC CAN 5. 02:58:19 Marc SAWYER Vancouver BC CAN
6. 03:20:02 Rhea GEORGE Seattle WA USA 6. 02:58:25 Tim FORDE Vancouver BC CAN
7. 03:21:44 Karine TRAVAILLAUD North Vancouver BC CAN 7. 02:59:56 Justin KANGARLOO Calgary AB CAN
8. 03:25:19 Erin NESTMANN Delta BC CAN 8. 03:01:18 Michael RENNICK Ottawa ON CAN
9. 03:25:54 Laticia CHAPMAN Castlegar BC CAN 9. 03:01:22 Mickael MANDONNET Vancouver BC CAN
10. 03:26:05 Joanna HAMILTON Salmon Arm BC CAN 10. 03:03:02 John DOWNEY Vancouver BC CAN
F35-39 M35-39
1. 03:13:13 Iliana SACH Bellevue WA USA 1. 02:43:19 David FORT Seattle WA USA
2. 03:13:58 Paula HAVU Issaquah WA USA 2. 02:44:14 Jamie DUNNETT Victoria BC CAN
3. 03:22:28 Genevieve CAUFFOPE Vancouver BC CAN 3. 02:50:00 Martin CARON Garibaldi Highlands BC CAN
4. 03:26:48 Kelly EDEL Spruce Grove AB CAN 4. 02:55:33 Jeff VOGT Kelowna BC CAN
5. 03:27:08 Andrea TAYLOR Vancouver BC CAN 5. 02:55:53 Naoki KANESHIRO Osaka JPN
6. 03:28:31 Karine HAMM Brackendale BC CAN 6. 02:56:18 David PLOTTS University Place WA USA
7. 03:30:42 Paola NAJERA Mexico City MEX 7. 02:56:47 Gavin CAMPBELL Deer Park IL USA
8. 03:30:46 Jenn MOLLER North Vancouver BC CAN 8. 03:00:38 Jan TROJANOWSKI Vancouver BC CAN
9. 03:30:49 Erica BRIGGS Victoria BC CAN 9. 03:01:08 Vik BAINS Kelowna BC CAN
10. 03:31:51 Michelle WEISBOM Richmond BC CAN 10. 03:02:02 Daiji TANAKA Vancouver BC CAN
F40-44 M40-44
1. 03:09:59 Charmion FREIFELD Bend OR USA 1. 02:48:06 Cormac HIKISCH Smithers BC CAN
2. 03:20:42 Lisa POLIZZI Vancouver BC CAN 2. 03:00:18 Mike BRIDGES Merville BC CAN
3. 03:20:47 Fiona MCQUILLAN Maple Ridge BC CAN 3. 03:01:44 Anthony NG Auckland NZL
4. 03:24:15 Aurea DEMPSEY Vancouver BC CAN 4. 03:04:58 Herman ALAGAO New Westminster BC CAN
5. 03:30:08 Andrea PRAGER Comox BC CAN 5. 03:07:22 Josh WILLIAMS Seattle WA USA
6. 03:30:17 Candice MCLEOD Calgary AB CAN 6. 03:07:23 Dmitry BABENKO Burnaby BC CAN
7. 03:30:27 Eleanor COHEN Vancouver BC CAN 7. 03:08:09 Jed GRIEVE Vancouver BC CAN
8. 03:30:56 Baukje EDAMURA Vancouver BC CAN 8. 03:08:41 Rhys SPENCER Penticton BC CAN
9. 03:30:58 Kristie KELLY Nanaimo BC CAN 9. 03:09:48 Patrick GILL North Vancouver BC CAN
10. 03:32:44 Taryn HINDMAN White Rock BC CAN 10. 03:09:56 Louis MARCHAND Calgary AB CAN
F45-49 M45-49
1. 03:18:41 Tania TASAKA Vancouver BC CAN 1. 02:50:53 Ilkka RIIHIJ RVI Heinola FIN
2. 03:26:27 Mari KAURI Sammamish WA USA 2. 02:52:29 Ken MACALPINE Waterloo ON CAN
3. 03:27:39 Sherrie BUDAI Surrey BC CAN 3. 03:01:23 Jie ZHANG North York ON CAN
4. 03:30:00 Karen HAYLEY Vancouver BC CAN 4. 03:02:03 Larry LORETTE Coquitlam BC CAN
5. 03:30:29 Yasuyo SAWADA Vancouver BC CAN 5. 03:02:59 Michael MORABITO North Vancouver BC CAN
6. 03:31:49 Nagi ARNOLD Delta BC CAN 6. 03:04:53 Duhane LAM Vancouver BC CAN
7. 03:38:41 Miyuki OKAWA Vancouver BC CAN 7. 03:05:27 Bruce HALEY Charlie Lake BC CAN
8. 03:39:39 Amy MYERS Bellingham WA USA 8. 03:07:06 Noah WALLACE Vancouver BC CAN
9. 03:40:12 Coco ELGOOD Victoria BC CAN 9. 03:08:24 Michael STOCKDALE Vancouver BC CAN
10. 03:45:00 Linda KUHAUPT Neenah WI USA 10. 03:09:53 Dan LARSON Everett WA USA
F50-54 M50-54
1. 03:23:12 Susan DUTEAU Hinsdale IL USA 1. 02:46:51 Takeshi OKAMOTO Itabashi Tokyo JPN
2. 03:27:33 Joanne GUPPY Lethbridge AB CAN 2. 03:09:17 Alain DAIGNAULT Laval QC CAN
3. 03:34:19 Lucy PREISLER Edmonton AB CAN 3. 03:10:13 Geoffrey HOLAN Vancouver BC CAN
4. 03:37:01 Lucy ANDERSEN West Vancouver BC CAN 4. 03:12:25 Russ FISHER Vancouver BC CAN
5. 03:40:23 Josie RIEBE West Vancouver BC CAN 5. 03:13:49 Tian WEN Richmond BC CAN
6. 03:42:22 Suzanne DE MARTIN Delta BC CAN 6. 03:14:12 Michael BARR Calgary AB CAN
7. 03:43:35 Marcia MCMURTRIE 108 Mile Ranch BC CAN 7. 03:16:33 Michael MACHTMES North Vancouver BC CAN
8. 03:44:54 Sylvie WATTS Laval QC CAN 8. 03:17:46 Huub HIELTJES Breda NED
9. 03:45:02 Tomoko MURAKAMI Vancouver BC CAN 9. 03:20:33 Tim MOORE Squamish BC CAN
10. 03:47:11 Jacqui GUY Lenah Valley Tasmani AUS 10. 03:22:15 Matt SESSIONS Port Moody BC CAN
F55-59 M55-59
1. 03:28:38 Janet WOLNEY Calgary AB CAN 1. 02:52:33 Ken YOUNG Calgary AB CAN
2. 03:35:03 Rhonda GALLANT Port Moody BC CAN 2. 02:56:09 Dave STEPHENS North Vancouver BC CAN
3. 03:39:49 Chris BROWER Victoria BC CAN 3. 03:21:55 Philippe LORENT Saint Gregoire FRA
4. 03:52:27 Marnie ARMSTRONG North Vancouver BC CAN 4. 03:25:11 Miles HOLLINGBURY West Vancouver BC CAN
5. 04:00:56 Sheila MCPHERSON Calgary AB CAN 5. 03:25:59 Mark HARDING Bellingham WA USA
6. 04:04:59 Lorna MARSHALL Vancouver BC CAN 6. 03:26:26 Shigezo SUZUKI Tokyo JPN
7. 04:05:58 Marie CORMACK Summerland BC CAN 7. 03:28:24 Ron CLAASSEN Edmonton AB CAN
8. 04:06:14 Mary OLMSTED Bellingham WA USA 8. 03:30:03 Jurgen PREISLER Edmonton AB CAN
9. 04:06:34 Lyla STEWART North Vancouver BC CAN 9. 03:30:38 Javier ROJAS Cd Nezahualcoyotl MEX
10. 04:06:45 Patricia FAWCUS North Vancouver BC CAN 10. 03:30:50 Harjinder SAHOTA Richmond BC CAN
F60-64 M60-64
1. 04:00:38 Kristi BERG Menlo Park CA USA 1. 03:14:53 Derek BRENCHLEY Courtenay BC CAN
2. 04:05:36 Nancy WHIPPLE Seattle WA USA 2. 03:29:33 Drew KILBACK Calgary AB CAN
3. 04:13:00 Janet E GREEN Courtenay BC CAN 3. 03:30:54 Bernard RANCOURT Ste-Germaine-Boule QC CAN
4. 04:13:55 Jadeene WHEATON Edmonton AB CAN 4. 03:32:00 Gary SOLLIS West Vancouver BC CAN
5. 04:20:12 Shelagh HAWKEN Calgary AB CAN 5. 03:40:14 Mike RILEY Oakville ON CAN
6. 04:23:05 Rita RINGDAHL Vancouver BC CAN 6. 03:40:29 Art GAGE-BROWN Hamilton NZL
7. 04:26:40 Joyce COLEMAN Victoria BC CAN 7. 03:41:56 Corey WONG Delta CO USA
8. 04:31:06 Rebecca BLACK West Vancouver BC CAN 8. 03:43:51 Daryoush YOUSEFI North Vancouver BC CAN
9. 04:33:45 Marija KOZIC Penticton BC CAN 9. 03:46:42 Duane KENNEDY Waterloo ON CAN
10. 04:34:48 Ann REYNOLDS North Vancouver BC CAN 10. 03:48:13 Dominic GERELLE North Vancouver BC CAN
F65-69 M65-69
1. 04:40:34 Cherry GRAF Richmond BC CAN 1. 03:35:38 Stuart MCNABB South Surrey BC CAN
2. 04:54:57 Barbara URQUHART Calgary AB CAN 2. 03:44:54 Chikara IWAI Kakamigahara Gifu JPN
3. 05:14:53 Hiroko IZAKI Miyazaki JPN 3. 03:45:41 Paul ZABLOSKY Vancouver BC CAN
4. 05:15:18 Bette RICHARDSON Vancouver BC CAN 4. 03:47:01 Susumu NAKAJIMA Tokyo JPN
5. 05:17:13 Janice GRIFFITHS Port Moody BC CAN 5. 03:49:21 Ron BENNETT East Malvern AUS
6. 05:17:51 Lynda GILBERT St. Albert AB CAN 6. 03:49:51 Philip ROBERTS Nottingham GBR
7. 05:24:49 Linda HILTS Richmond BC CAN 7. 03:50:44 Norman CARTWRIGHT New Westminster BC CAN
8. 05:28:51 Lilia IRWIN Surrey BC CAN 8. 03:51:11 Haruo SATO Tokyo JPN
9. 05:59:56 Charlotte NASEY Auckland NZL 9. 03:58:00 Masao MIYAO Abiko JPN
10. 06:13:30 Teiko KADOWAKI Kanagawa JPN 10. 04:00:31 Fred LAMBRIGHT Westbank BC CAN
F70-74 M70-74
1. 04:21:42 Jane WINTEMUTE Vancouver BC CAN 1. 04:11:15 Murray MCCOLEMAN Maple Ridge BC CAN
2. 05:04:08 Joyce METCALF Mission BC CAN 2. 04:18:04 Amar CHAUHAN Abbotsford BC CAN
3. 05:27:03 Maria FONNESBECK Delta BC CAN 3. 04:50:04 Jim PAUGH Coquitlam BC CAN
4. 05:30:04 Sumiko MIYAZAKI Kobe JPN 4. 04:59:06 Rick RUHLAND Langley BC CAN
5. 06:10:04 Tomiko FURUDATE Tokyo JPN 5. 05:04:53 Andrew CHANG North Vancouver BC CAN
6. 06:12:29 Christine VOGLMAIER Maple Ridge BC CAN 6. 05:13:40 Yutaka NOZAWA Kanagawa JPN
7. 06:18:49 Elizabeth GLAZIER Chilanko Forks BC CAN 7. 05:15:30 Klaus LEIPERT Burnaby BC CAN
8. 06:40:09 Charlotte GYOBA New Westminster BC CAN 8. 05:17:51 Garry GRANT St. Albert AB CAN
9. 05:30:55 Maurice ERICKSON Surrey BC CAN
10. 05:47:51 Ray BROOKES Burnaby BC CAN
F75-79 M75-79
1. 06:39:36 Tricia LONGWORTH La Conner WA USA 1. 04:57:45 Peter KWAN Edmonton AB CAN
2. 06:44:50 Inoue YOSHIKATSU Mishima JPN
M80-84
1. 05:38:54 Roger ROUFOSSE Surrey BC CAN

 


Beat your 2016 time! Commit now and save big! Register for 2017 and save big with the best available price on next year’s race.*

*This special limited time offer expires in May 2016.