2016 Age Category Winners

Marathon – 1st Place, Age Group

Category Male  Time Female  Time
U19 Malcolm Suarez 3:24:43 Kiana Cowger 4:02:37
20-24 Nick Snow 2:51:22 Gabriela Ziomek 3:12:41
25-29 Jeff Dill 2:43:42 Dita Grunte 3:09:56
30-34 Josh Kaplan 2:39:49 Samantha Mazer 2:57:13
35-39 David Fort 2:43:19 Iliana Sach 3:13:13
40-44 Cormac Hikisch 2:48:06 Charmion Freifeld 3:09:59
45-49 Ilkka Riihij Rvi 2:50:53 Tania Tasaka 3:18:54
50-54 Takeshi Okamoto 2:46:51 Susan Duteau 3:23:12
55-59 Ken Young 2:52:33 Janet Wolney 3:28:58
60-64 Derek Brenchley 3:14:53 Kristi Berg 4:00:38
65-69 Stuart Mcnabb 3:35:38 Cherry Graf 4:40:34
70-74 Murray Mccoleman 4:11:15 Jane Wintemute 4:21:42
75-79 Peter Kwan 4:57:45  Tricia Longworth  6:39:36
80-84  Roger Roufosse  5:38:54

 

Half Marathon – 1st Place, Age Group

Category Male Time Female Time
U19 Brendon Ponte 1:31:02 Simrin Purhar 1:35:02
20-24 Karl Augsten 1:15:25 Ellen Chappell 1:22:15
25-29 Braedon Cashion 1:19:06 Elisa Maccarthy 1:21:19
30-34 Mike Mcmillan 1:13:38 Meredith Macgregor 1:25:26
35-39 Kevin Gallagher 1:14:54 Yu Yan Deng 1:20:30
40-44 Stephen Ptucha 1:19:40 Melanie Kassel 1:23:53
45-49 Russ Esau 1:19:29 Kim McMullen 1:29:03
50-54 Darren Starchuk 1:26:47 Colleen Marshall 1:34:30
55-59 David Dyer 1:29:25 Margie Ritchie 1:41:40
60-64 Masoud Nabavi 1:33:51 Cynthia Stout 1:49:12
65-69 Iain Fisher 1:37:20 Lynne Decew 1:54:41
70-74 Michael Foster 1:43:20 Helen Sabourin 2:13:54
75-79 Akram Khan 2:02:30 Inez Price 2:13:06
80-84 Owen Townsend 2:23:33  Violet Holmes  2:49:33
85-89 Minghui She 2:59:07

 

8KM – 1st Place, Age Group

Category Male Time Female Time
U19 Nikola Maeda 0:31:07 Olivia Willett 0:31:21
20-24 Shelby Munro 0:34:25 Elle Killingsworth 0:34:31
25-29 Kiril Solovyev 0:29:19 Rebecca Staynor 0:36:51
30-34 Ian Walker 0:37:19 Courtney Mcewan 0:32:28
35-39 Chris Callendar 0:28:32 Amber Morrison 0:30:11
40-44 Lindsay Carswell 0:29:37 Michelle Mccullough 0:38:25
45-49 Kevin Climie 0:35:14 Claire Huxtable 0:36:29
50-54 Richard Ryant 0:38:59 Karen Knudsen 0:39:26
55-59 Cliff Mcneil-Smith 0:35:59 Susan Gordon 0:35:06
60-64 William Goldstein 0:39:40 Judy Westacott 0:44:48
65-69 Thomas Howard 0:36:15 Linda Bentley 0:49:21
70-74 Isao Kambayashi 0:36:11 Lorraine Eriksen 0:52:20
75-79 Dennis Eriksen 0:51:43 Harjeet Sangara 1:44:50
80-84 Iris McIntyre 1:25:03

 

Marathon Relay – 1st Place, Age Group

  • Female: Speedy Runners – Mia Douglas, Jaylene Mennen, Leslie Stevens and Diane Butler.
  • Male: Team Sophia  – Bill Pomeroy, Ethan Pomeroy, Nolan, Pomeroy, Broedy Pomeroy.
  • Mixed: Rackets and Runners Personal Best – Caitlin Sinclair, Yun Li-Reilly, Patrick Carroll and Tim Verkerk.

Top 10 AC – Marathon

Top 10 in each Age Category – Marathon

Place Chip Time Name City Province Country Place Chip Time Name City Province Country
F19- M19-
1. 04:02:37 Kiana COWGER County Of Grande Prai AB CAN 1. 03:24:43 Malcolm SUAREZ North Vancouver BC CAN
2. 04:12:35 Serina NAKAMURA Vancouver BC CAN 2. 03:28:06 Kaj ROSBERG Vancouver BC CAN
3. 04:26:58 Heather BODENHAMER Bellingham WA USA 3. 03:33:22 Eero GAFFNEY Vancouver BC CAN
4. 04:39:28 Mica JOY North Vancouver BC CAN 4. 03:33:35 Kaj ROSBERG Vancouver BC CAN
5. 04:41:23 Tara KORBER BC CAN 5. 03:43:42 Nicholas CORCORAN Burnaby BC CAN
6. 04:43:58 Gillian KNAPP Portland OR USA 6. 03:46:10 Abiel AWOUL Vancouver BC CAN
7. 04:53:56 Ashley TOLERTON Delta BC CAN 7. 03:49:29 Ibin ARDILA Vancouver BC CAN
8. 05:16:36 Jesse COSTUCCI-PHILLIPS Vancouver BC CAN 8. 03:49:44 Matt GOGUEN Vancouver BC CAN
9. 05:16:40 Toria LEATHLEY Surrey BC CAN 9. 03:54:54 Johnny RAPA Vancouver BC CAN
10. 05:19:51 Kristine WONG Coquitlam BC CAN 10. 04:03:54 Wilson NGUYEN Ladysmith BC CAN
F20-24 M20-24
1. 03:12:35 Gabriela ZIOMEK Vancouver BC CAN 1. 02:51:22 Nick SNOW Vancouver BC CAN
2. 03:18:51 Carly OVERMAN Vancouver BC CAN 2. 02:59:48 Robert RAGOTTE Vancouver BC CAN
3. 03:23:13 Stephanie WANG Seattle WA USA 3. 03:04:51 Jaime RESTON South Surrey BC CAN
4. 03:28:36 Elisha ALLEN Calgary AB CAN 4. 03:27:22 Cillian MC DAID Vancouver BC CAN
5. 03:30:02 Shelby BOEHM North Vancouver BC CAN 5. 03:27:58 Matthew NAGRA Qualicum Beach BC CAN
6. 03:44:27 Emilie LEHMAN Spokane WA USA 6. 03:28:15 Chris HOLM Seattle WA USA
7. 03:46:01 Kelsey LAND Vancouver BC CAN 7. 03:29:25 Nicholas LEACH Vancouver BC CAN
8. 03:50:19 Christine MAAS Victoria BC CAN 8. 03:33:19 Todd ANDERSON Seattle WA USA
9. 03:51:22 Lauren WHITE Vancouver BC CAN 9. 03:34:52 Robert WILLOUGHBY Toronto ON CAN
10. 03:51:50 Kate PHILIPPSON Duncan BC CAN 10. 03:35:35 Mike HSIAO Burnaby BC CAN
F25-29 M25-29
1. 03:09:50 Dita GRUNTE North Vancouver BC CAN 1. 02:43:42 Jeff DILL Vancouver BC CAN
2. 03:11:11 Meg ALLEY Austin TX USA 2. 02:45:17 Derek LACTAOEN Seattle WA USA
3. 03:11:21 Adria SNOWDON Calgary AB CAN 3. 02:46:20 Jordan BRIETZKE Victoria BC CAN
4. 03:11:28 Nadia TAMBY Austin TX USA 4. 02:52:47 Mackenzie KEAY Surrey BC CAN
5. 03:12:52 Shelley CHESTLER Seattle WA USA 5. 02:55:12 Hans ZIMMERLING Langley BC CAN
6. 03:19:13 Bianca GONZALES Vancouver BC CAN 6. 02:58:07 Hayato AKIYAMA Tokyo JPN
7. 03:21:19 Maddie WISEMAN Vancouver BC CAN 7. 02:59:33 Peter DE MARCHI Surrey BC CAN
8. 03:22:22 Katherine MCNEILL West Vancouver BC CAN 8. 03:02:36 Christopher YEE Vancouver BC CAN
9. 03:22:26 Andrea SABINS San Francisco CA USA 9. 03:03:12 Daniel HOFF Washington DC USA
10. 03:23:44 Breelyn LANCASTER Ottawa ON CAN 10. 03:03:53 Mitch HOWLETT White Rock BC CAN
F30-34 M30-34
1. 02:57:13 Samantha MAZER Kirkland WA USA 1. 02:39:49 Josh KAPLAN Seattle WA USA
2. 03:07:11 Vivster :) DAVIDSON Vancouver BC CAN 2. 02:51:28 Dimitrios MYLONAS Vancouver BC CAN
3. 03:12:45 Scarlett GRAHAM Bellingham WA USA 3. 02:55:17 Nick SUNDERLAND Vancouver BC CAN
4. 03:17:08 Wakana FUKUSHIMA Tokyo JPN 4. 02:57:03 Cameron KUSCH Vancouver BC CAN
5. 03:17:51 Diane STEPHEN Surrey BC CAN 5. 02:58:19 Marc SAWYER Vancouver BC CAN
6. 03:20:02 Rhea GEORGE Seattle WA USA 6. 02:58:25 Tim FORDE Vancouver BC CAN
7. 03:21:44 Karine TRAVAILLAUD North Vancouver BC CAN 7. 02:59:56 Justin KANGARLOO Calgary AB CAN
8. 03:25:19 Erin NESTMANN Delta BC CAN 8. 03:01:18 Michael RENNICK Ottawa ON CAN
9. 03:25:54 Laticia CHAPMAN Castlegar BC CAN 9. 03:01:22 Mickael MANDONNET Vancouver BC CAN
10. 03:26:05 Joanna HAMILTON Salmon Arm BC CAN 10. 03:03:02 John DOWNEY Vancouver BC CAN
F35-39 M35-39
1. 03:13:13 Iliana SACH Bellevue WA USA 1. 02:43:19 David FORT Seattle WA USA
2. 03:13:58 Paula HAVU Issaquah WA USA 2. 02:44:14 Jamie DUNNETT Victoria BC CAN
3. 03:22:28 Genevieve CAUFFOPE Vancouver BC CAN 3. 02:50:00 Martin CARON Garibaldi Highlands BC CAN
4. 03:26:48 Kelly EDEL Spruce Grove AB CAN 4. 02:55:33 Jeff VOGT Kelowna BC CAN
5. 03:27:08 Andrea TAYLOR Vancouver BC CAN 5. 02:55:53 Naoki KANESHIRO Osaka JPN
6. 03:28:31 Karine HAMM Brackendale BC CAN 6. 02:56:18 David PLOTTS University Place WA USA
7. 03:30:42 Paola NAJERA Mexico City MEX 7. 02:56:47 Gavin CAMPBELL Deer Park IL USA
8. 03:30:46 Jenn MOLLER North Vancouver BC CAN 8. 03:00:38 Jan TROJANOWSKI Vancouver BC CAN
9. 03:30:49 Erica BRIGGS Victoria BC CAN 9. 03:01:08 Vik BAINS Kelowna BC CAN
10. 03:31:51 Michelle WEISBOM Richmond BC CAN 10. 03:02:02 Daiji TANAKA Vancouver BC CAN
F40-44 M40-44
1. 03:09:59 Charmion FREIFELD Bend OR USA 1. 02:48:06 Cormac HIKISCH Smithers BC CAN
2. 03:20:42 Lisa POLIZZI Vancouver BC CAN 2. 03:00:18 Mike BRIDGES Merville BC CAN
3. 03:20:47 Fiona MCQUILLAN Maple Ridge BC CAN 3. 03:01:44 Anthony NG Auckland NZL
4. 03:24:15 Aurea DEMPSEY Vancouver BC CAN 4. 03:04:58 Herman ALAGAO New Westminster BC CAN
5. 03:30:08 Andrea PRAGER Comox BC CAN 5. 03:07:22 Josh WILLIAMS Seattle WA USA
6. 03:30:17 Candice MCLEOD Calgary AB CAN 6. 03:07:23 Dmitry BABENKO Burnaby BC CAN
7. 03:30:27 Eleanor COHEN Vancouver BC CAN 7. 03:08:09 Jed GRIEVE Vancouver BC CAN
8. 03:30:56 Baukje EDAMURA Vancouver BC CAN 8. 03:08:41 Rhys SPENCER Penticton BC CAN
9. 03:30:58 Kristie KELLY Nanaimo BC CAN 9. 03:09:48 Patrick GILL North Vancouver BC CAN
10. 03:32:44 Taryn HINDMAN White Rock BC CAN 10. 03:09:56 Louis MARCHAND Calgary AB CAN
F45-49 M45-49
1. 03:18:41 Tania TASAKA Vancouver BC CAN 1. 02:50:53 Ilkka RIIHIJ RVI Heinola FIN
2. 03:26:27 Mari KAURI Sammamish WA USA 2. 02:52:29 Ken MACALPINE Waterloo ON CAN
3. 03:27:39 Sherrie BUDAI Surrey BC CAN 3. 03:01:23 Jie ZHANG North York ON CAN
4. 03:30:00 Karen HAYLEY Vancouver BC CAN 4. 03:02:03 Larry LORETTE Coquitlam BC CAN
5. 03:30:29 Yasuyo SAWADA Vancouver BC CAN 5. 03:02:59 Michael MORABITO North Vancouver BC CAN
6. 03:31:49 Nagi ARNOLD Delta BC CAN 6. 03:04:53 Duhane LAM Vancouver BC CAN
7. 03:38:41 Miyuki OKAWA Vancouver BC CAN 7. 03:05:27 Bruce HALEY Charlie Lake BC CAN
8. 03:39:39 Amy MYERS Bellingham WA USA 8. 03:07:06 Noah WALLACE Vancouver BC CAN
9. 03:40:12 Coco ELGOOD Victoria BC CAN 9. 03:08:24 Michael STOCKDALE Vancouver BC CAN
10. 03:45:00 Linda KUHAUPT Neenah WI USA 10. 03:09:53 Dan LARSON Everett WA USA
F50-54 M50-54
1. 03:23:12 Susan DUTEAU Hinsdale IL USA 1. 02:46:51 Takeshi OKAMOTO Itabashi Tokyo JPN
2. 03:27:33 Joanne GUPPY Lethbridge AB CAN 2. 03:09:17 Alain DAIGNAULT Laval QC CAN
3. 03:34:19 Lucy PREISLER Edmonton AB CAN 3. 03:10:13 Geoffrey HOLAN Vancouver BC CAN
4. 03:37:01 Lucy ANDERSEN West Vancouver BC CAN 4. 03:12:25 Russ FISHER Vancouver BC CAN
5. 03:40:23 Josie RIEBE West Vancouver BC CAN 5. 03:13:49 Tian WEN Richmond BC CAN
6. 03:42:22 Suzanne DE MARTIN Delta BC CAN 6. 03:14:12 Michael BARR Calgary AB CAN
7. 03:43:35 Marcia MCMURTRIE 108 Mile Ranch BC CAN 7. 03:16:33 Michael MACHTMES North Vancouver BC CAN
8. 03:44:54 Sylvie WATTS Laval QC CAN 8. 03:17:46 Huub HIELTJES Breda NED
9. 03:45:02 Tomoko MURAKAMI Vancouver BC CAN 9. 03:20:33 Tim MOORE Squamish BC CAN
10. 03:47:11 Jacqui GUY Lenah Valley Tasmani AUS 10. 03:22:15 Matt SESSIONS Port Moody BC CAN
F55-59 M55-59
1. 03:28:38 Janet WOLNEY Calgary AB CAN 1. 02:52:33 Ken YOUNG Calgary AB CAN
2. 03:35:03 Rhonda GALLANT Port Moody BC CAN 2. 02:56:09 Dave STEPHENS North Vancouver BC CAN
3. 03:39:49 Chris BROWER Victoria BC CAN 3. 03:21:55 Philippe LORENT Saint Gregoire FRA
4. 03:52:27 Marnie ARMSTRONG North Vancouver BC CAN 4. 03:25:11 Miles HOLLINGBURY West Vancouver BC CAN
5. 04:00:56 Sheila MCPHERSON Calgary AB CAN 5. 03:25:59 Mark HARDING Bellingham WA USA
6. 04:04:59 Lorna MARSHALL Vancouver BC CAN 6. 03:26:26 Shigezo SUZUKI Tokyo JPN
7. 04:05:58 Marie CORMACK Summerland BC CAN 7. 03:28:24 Ron CLAASSEN Edmonton AB CAN
8. 04:06:14 Mary OLMSTED Bellingham WA USA 8. 03:30:03 Jurgen PREISLER Edmonton AB CAN
9. 04:06:34 Lyla STEWART North Vancouver BC CAN 9. 03:30:38 Javier ROJAS Cd Nezahualcoyotl MEX
10. 04:06:45 Patricia FAWCUS North Vancouver BC CAN 10. 03:30:50 Harjinder SAHOTA Richmond BC CAN
F60-64 M60-64
1. 04:00:38 Kristi BERG Menlo Park CA USA 1. 03:14:53 Derek BRENCHLEY Courtenay BC CAN
2. 04:05:36 Nancy WHIPPLE Seattle WA USA 2. 03:29:33 Drew KILBACK Calgary AB CAN
3. 04:13:00 Janet E GREEN Courtenay BC CAN 3. 03:30:54 Bernard RANCOURT Ste-Germaine-Boule QC CAN
4. 04:13:55 Jadeene WHEATON Edmonton AB CAN 4. 03:32:00 Gary SOLLIS West Vancouver BC CAN
5. 04:20:12 Shelagh HAWKEN Calgary AB CAN 5. 03:40:14 Mike RILEY Oakville ON CAN
6. 04:23:05 Rita RINGDAHL Vancouver BC CAN 6. 03:40:29 Art GAGE-BROWN Hamilton NZL
7. 04:26:40 Joyce COLEMAN Victoria BC CAN 7. 03:41:56 Corey WONG Delta CO USA
8. 04:31:06 Rebecca BLACK West Vancouver BC CAN 8. 03:43:51 Daryoush YOUSEFI North Vancouver BC CAN
9. 04:33:45 Marija KOZIC Penticton BC CAN 9. 03:46:42 Duane KENNEDY Waterloo ON CAN
10. 04:34:48 Ann REYNOLDS North Vancouver BC CAN 10. 03:48:13 Dominic GERELLE North Vancouver BC CAN
F65-69 M65-69
1. 04:40:34 Cherry GRAF Richmond BC CAN 1. 03:35:38 Stuart MCNABB South Surrey BC CAN
2. 04:54:57 Barbara URQUHART Calgary AB CAN 2. 03:44:54 Chikara IWAI Kakamigahara Gifu JPN
3. 05:14:53 Hiroko IZAKI Miyazaki JPN 3. 03:45:41 Paul ZABLOSKY Vancouver BC CAN
4. 05:15:18 Bette RICHARDSON Vancouver BC CAN 4. 03:47:01 Susumu NAKAJIMA Tokyo JPN
5. 05:17:13 Janice GRIFFITHS Port Moody BC CAN 5. 03:49:21 Ron BENNETT East Malvern AUS
6. 05:17:51 Lynda GILBERT St. Albert AB CAN 6. 03:49:51 Philip ROBERTS Nottingham GBR
7. 05:24:49 Linda HILTS Richmond BC CAN 7. 03:50:44 Norman CARTWRIGHT New Westminster BC CAN
8. 05:28:51 Lilia IRWIN Surrey BC CAN 8. 03:51:11 Haruo SATO Tokyo JPN
9. 05:59:56 Charlotte NASEY Auckland NZL 9. 03:58:00 Masao MIYAO Abiko JPN
10. 06:13:30 Teiko KADOWAKI Kanagawa JPN 10. 04:00:31 Fred LAMBRIGHT Westbank BC CAN
F70-74 M70-74
1. 04:21:42 Jane WINTEMUTE Vancouver BC CAN 1. 04:11:15 Murray MCCOLEMAN Maple Ridge BC CAN
2. 05:04:08 Joyce METCALF Mission BC CAN 2. 04:18:04 Amar CHAUHAN Abbotsford BC CAN
3. 05:27:03 Maria FONNESBECK Delta BC CAN 3. 04:50:04 Jim PAUGH Coquitlam BC CAN
4. 05:30:04 Sumiko MIYAZAKI Kobe JPN 4. 04:59:06 Rick RUHLAND Langley BC CAN
5. 06:10:04 Tomiko FURUDATE Tokyo JPN 5. 05:04:53 Andrew CHANG North Vancouver BC CAN
6. 06:12:29 Christine VOGLMAIER Maple Ridge BC CAN 6. 05:13:40 Yutaka NOZAWA Kanagawa JPN
7. 06:18:49 Elizabeth GLAZIER Chilanko Forks BC CAN 7. 05:15:30 Klaus LEIPERT Burnaby BC CAN
8. 06:40:09 Charlotte GYOBA New Westminster BC CAN 8. 05:17:51 Garry GRANT St. Albert AB CAN
9. 05:30:55 Maurice ERICKSON Surrey BC CAN
10. 05:47:51 Ray BROOKES Burnaby BC CAN
F75-79 M75-79
1. 06:39:36 Tricia LONGWORTH La Conner WA USA 1. 04:57:45 Peter KWAN Edmonton AB CAN
2. 06:44:50 Inoue YOSHIKATSU Mishima JPN
M80-84
1. 05:38:54 Roger ROUFOSSE Surrey BC CAN

 


Top 10 AC – Half Marathon

Top 10 in each Age Category – Half Marathon

Place Chip Time Name City Province Country Place Chip Time Name City Province Country
F19- M19-
1. 01:35:02 Simrin PURHAR Coquitlam BC CAN 1. 01:31:02 Brendon PONTE Holladay UT USA
2. 01:35:28 Sara HALL Calgary AB CAN 2. 01:31:07 Dmitry CHANDLER Kingston WA USA
3. 01:39:01 Yijun XIONG Burnaby BC CAN 3. 01:33:15 Arthur WISNIOWSKI Surrey BC CAN
4. 01:39:20 Nicole DYE West Vancouver BC CAN 4. 01:34:43 Trysten SCHEIDL Vancouver BC CAN
5. 01:45:12 Meryn CORKERY Edmonton AB CAN 5. 01:35:11 Yasin LADHA North Vancouver BC CAN
6. 01:48:56 Michelle CHEUNG Vancouver BC CAN 6. 01:36:24 Grant PELTIER Seattle WA USA
7. 01:49:58 Abbey BRONSON Dunnville ON CAN 7. 01:36:40 Justin LU Vancouver BC CAN
8. 01:51:54 Angela LAW Vancouver BC CAN 8. 01:38:17 Jonathan CHAN Vancouver BC CAN
9. 01:52:52 Alice FROST HANBERG Whitehorse YT CAN 9. 01:38:52 Roger WANG Richmond BC CAN
10. 01:53:11 Claire-Louise BROWN Vancouver BC CAN 10. 01:40:25 Wesley TOH Vancouver BC CAN
F20-24 M20-24
1. 01:22:15 Ellen CHAPPELL Vancouver BC CAN 1. 01:15:25 Karl AUGSTEN Seattle WA USA
2. 01:24:48 Adrienne GOMES Squamish BC CAN 2. 01:21:52 Erik JACKSON North Vancouver BC CAN
3. 01:25:19 Kathleen WELLS Vancouver BC CAN 3. 01:22:18 Mackenzie CONNORS Delta BC CAN
4. 01:29:49 Lauren CRAPE Vancouver AB CAN 4. 01:24:46 Jack CRABTREE Calgary AB CAN
5. 01:31:28 Alexandra MORSS Concord MA USA 5. 01:26:55 Daniel RAHN Krummennaab GER
6. 01:32:56 Dora HSIAO Burnaby BC CAN 6. 01:27:00 David STRAND Seattle WA USA
7. 01:34:32 Kayla BOYES Seattle WA USA 7. 01:27:08 Maxwell DOUGLAS Vancouver BC CAN
8. 01:35:02 Alexandra MATZINGER WOUDZIA Vancouver BC CAN 8. 01:29:42 Ali ALETHAWY Vancouver BC CAN
9. 01:36:12 Annie RENAUD Vancouver BC CAN 9. 01:30:17 Logan ROULEAU Vancouver BC CAN
10. 01:36:52 Alison GILL Calgary AB CAN 10. 01:31:16 Nicholas WILLIAMS West Vancouver BC CAN
F25-29 M25-29
1. 01:21:19 Elisa MCCARTHY Chicago IL USA 1. 01:19:06 Braedon CASHION Port Coquitlam BC CAN
2. 01:23:38 Gemma SLAUGHTER Vancouver BC CAN 2. 01:20:21 Andrew CASEY Vernon BC CAN
3. 01:28:25 Brittany DUNBAR Chilliwack BC CAN 3. 01:22:21 Thomas CABLE Decatur GA USA
4. 01:29:44 Brooke KEUDELL Hillsboro OR USA 4. 01:22:54 Jon HILLIER Nanaimo BC CAN
5. 01:29:49 Lisa EGAMI Coquitlam BC CAN 5. 01:23:29 Lucas SOCIO Vancouver BC CAN
6. 01:29:56 Aly HOWISEY Seattle WA USA 6. 01:23:33 Andrew GEIGER Vancouver BC CAN
7. 01:30:19 Jennifer MYHAL Vancouver BC CAN 7. 01:24:17 Ben MORASH Vancouver BC CAN
8. 01:31:35 Gillian ROBERTS Prince George BC CAN 8. 01:24:42 Evan COLYER Vancouver BC CAN
9. 01:32:22 Alison MATTHEWS Vancouver BC CAN 9. 01:25:07 Aaron BROWN Vancouver BC CAN
10. 01:32:49 Julia SANDERSON Vancouver BC CAN 10. 01:26:06 Alexander SMITH Vancouver BC CAN
F30-34 M30-34
1. 01:25:26 Meredith MACGREGOR Vancouver BC CAN 1. 01:13:38 Mike MCMILLAN North Vancouver BC CAN
2. 01:25:40 Shannon DALE North Vancouver BC CAN 2. 01:14:36 Adam THUSS Portland OR USA
3. 01:26:41 Corri LONGRIDGE Vancouver BC CAN 3. 01:15:01 Andrew IVANOV Seattle WA USA
4. 01:26:56 Laurel RICHARDSON Vancouver BC CAN 4. 01:15:09 Skeets MOREL Vancouver BC CAN
5. 01:27:14 Steph CORKER Vancouver BC CAN 5. 01:18:07 Mike SIDIC Vancouver BC CAN
6. 01:27:25 Lauren PHILLIPS Vancouver BC CAN 6. 01:20:37 Nicholas JENDZJOWSKY Calgary AB CAN
7. 01:28:32 Erica CASEY Vernon BC CAN 7. 01:20:47 Dan ARNDT Edmonton AB CAN
8. 01:29:58 Sabine MARTZ Vancouver BC CAN 8. 01:20:53 Irvin TANG Fort St. John BC CAN
9. 01:30:08 Shannon PARUK North Vancouver BC CAN 9. 01:21:40 Greg EDGAR Vernon BC CAN
10. 01:30:19 Jenna KURYLO Victoria BC CAN 10. 01:22:04 Louis CHAN Vancouver BC CAN
F35-39 M35-39
1. 01:20:30 Yu Yan DENG Beijing CHN 1. 01:14:54 Kevin GALLAGHER Denver CO USA
2. 01:27:00 Fiona ROUILLARD North Vancouver BC CAN 2. 01:17:46 Tom MCCARTHY Vancouver BC CAN
3. 01:29:02 Zhanna IVASHCHANKA Vancouver BC CAN 3. 01:17:55 Jeremy HOPWOOD Vancouver BC CAN
4. 01:29:28 Rachel THORNLEY Duncan BC CAN 4. 01:17:58 David WEBER Vancouver BC CAN
5. 01:29:53 Laurie GORMAN Ottawa ON CAN 5. 01:19:13 Danny CARMINE Christchurch NZL
6. 01:33:01 Julie HATHAWAY Vancouver BC CAN 6. 01:19:44 Justin KERR Vancouver BC CAN
7. 01:33:18 Alison TAYLOR Duncan BC CAN 7. 01:19:54 Nathan VELDHOEN Abbotsford BC CAN
8. 01:34:16 Shevaun BROWN West Vancouver BC CAN 8. 01:20:33 Andrew SLACK Vancouver BC CAN
9. 01:34:28 Sarah WOLTON Vancouver BC CAN 9. 01:21:33 Jason CURRAN Vancouver BC CAN
10. 01:34:42 Kathryn STEFANI Coquitlam BC CAN 10. 01:22:22 Michael DOYLE Toronto ON CAN
F40-44 M40-44
1. 01:23:53 Melanie KASSEL Chilliwack BC CAN 1. 01:19:40 Stephen PTUCHA Richmond BC CAN
2. 01:27:15 Petra GRAEN Edmonton AB CAN 2. 01:25:51 Mark DAWSON Richmond BC CAN
3. 01:32:10 Mika KEATS Vancouver BC CAN 3. 01:26:44 Dan O’LEARY Vancouver BC CAN
4. 01:33:42 Tasha WESTINGHOUSE Seattle WA USA 4. 01:26:45 Jeffrey HAMBLETON Anacortes WA USA
5. 01:33:46 Terri KURTZ Boulder CO USA 5. 01:26:50 Paul COTTER Cork IRL
6. 01:38:11 Sonia HAMBLETON Anacortes WA USA 6. 01:27:40 Trevor DURIE Edmonton AB CAN
7. 01:39:23 Lisa PIERSON Port Coquitlam BC CAN 7. 01:28:27 Sheldon LYSLO Whitehorse YT CAN
8. 01:39:45 Fainne MARTIN Vancouver BC CAN 8. 01:28:56 Jason STANTON Edmonton AB CAN
9. 01:40:10 Kirsten THINGVOLD Surrey BC CAN 9. 01:29:25 Tyler HILL Edmonton AB CAN
10. 01:40:39 Rhonda DYCE Vancouver BC CAN 10. 01:29:47 Tim MARTINIUK Vancouver BC CAN
F45-49 M45-49
1. 01:29:03 Kim MCMULLEN North Vancouver BC CAN 1. 01:19:29 Russ ESAU Abbotsford BC CAN
2. 01:29:46 Margreet DIETZ Squamish BC CAN 2. 01:21:49 Sean PEICHEFF Vancouver BC CAN
3. 01:30:31 Mary WALSH Vancouver BC CAN 3. 01:22:39 Stephen O’LEARY West Vancouver BC CAN
4. 01:33:40 Lara BOYD Vancouver BC CAN 4. 01:23:30 Mohammad SAABEREFFATI North Vancouver BC CAN
5. 01:35:56 Cathy NGAI Richmond BC CAN 5. 01:24:38 Mike PALICHUK Langley BC CAN
6. 01:37:34 Nathalie DUGAS Whitehorse YT CAN 6. 01:26:31 Lassi VIRTANEN Helsinki FIN
7. 01:39:20 Janet CLARKE Whitehorse YT CAN 7. 01:26:33 Yuske ABE Victoria BC CAN
8. 01:40:13 Michelle LEWON North Vancouver BC CAN 8. 01:27:13 Shayne CHANDLER Kingston WA USA
9. 01:40:45 Patty TRIMBLE Calgary AB CAN 9. 01:28:10 Brian WILSON Vancouver BC CAN
10. 01:41:26 Rose BRISSETTE Surrey BC CAN 10. 01:28:40 Edwin JOHNSTON Nanaimo BC CAN
F50-54 M50-54
1. 01:34:30 Colleen MARSHALL Langley BC CAN 1. 01:26:47 Darren STARCHUK Edmonton AB CAN
2. 01:38:55 Michelle MOORE Coquitlam BC CAN 2. 01:27:00 Corey NISLOW Vancouver BC CAN
3. 01:42:33 Wendy RICHARDSON Langley BC CAN 3. 01:28:08 Paul VACIRCA Pemberton BC CAN
4. 01:43:05 Angela JACKSON North Vancouver BC CAN 4. 01:30:55 Duncan BALL Vancouver BC CAN
5. 01:44:06 Laurie HILL Prince George BC CAN 5. 01:32:51 Eric VAN ROON Vancouver BC CAN
6. 01:47:06 Janet LAU Vancouver BC CAN 6. 01:33:32 Vaughn PLANT North Vancouver BC CAN
7. 01:47:32 Jane WALLACE Englehart ON CAN 7. 01:33:52 Jens NAKE Niedernberg GER
8. 01:48:53 Kristin BURRIS North Vancouver BC CAN 8. 01:34:40 Dan CORRA Burnaby BC CAN
9. 01:49:57 Christina GEORGEADIS Surrey BC CAN 9. 01:34:52 Dwayne VAN STRATEN Edmonton AB CAN
10. 01:50:16 Marlen ZUNIGA-DOOL Orlando FL USA 10. 01:35:06 Alain RUEL Toronto ON CAN
F55-59 M55-59
1. 01:28:45 Michele GIORDANO Delta BC CAN 1. 01:29:25 David DYER Edmonton AB CAN
2. 01:41:40 Margie RITCHIE Edmonton AB CAN 2. 01:30:57 Craig PREMACK Burnaby BC CAN
3. 01:43:11 Sandra MULLEN Victoria BC CAN 3. 01:32:55 Bill HOPE Victoria BC CAN
4. 01:43:11 Sharon MUNK Kamloops BC CAN 4. 01:33:14 Ari WARPENIUS Lusi FIN
5. 01:44:10 Gloria WOOLNER Penticton BC CAN 5. 01:34:57 Olivier LESUR Sherbrooke QC CAN
6. 01:44:57 Heather AUSTMAN Coquitlam BC CAN 6. 01:35:42 Kevin PALMER Nanaimo BC CAN
7. 01:50:41 Louise BUCHHOLZ Whistler BC CAN 7. 01:36:55 Paul ROBERTS London ON CAN
8. 01:51:06 Judith GOPLEN Vernon BC CAN 8. 01:37:01 Doug WILSON Port Coquitlam BC CAN
9. 01:51:47 Karen MADRO Salt Spring Island BC CAN 9. 01:37:21 Steve BRIGGEMAN Vernon BC CAN
10. 01:53:46 Judy ANDERSEN Vancouver BC CAN 10. 01:37:24 Tim QUARLES North Vancouver BC CAN
F60-64 M60-64
1. 01:49:12 Cynthia STOUT Vancouver BC CAN 1. 01:33:51 Masoud NABAVI Vancouver BC CAN
2. 01:56:50 Teresa GENGE Edmonton NL CAN 2. 01:34:08 Joseph HEATH Quesnel BC CAN
3. 02:00:05 Michelle PAULIN Vancouver BC CAN 3. 01:36:44 Jacinto SANTOS Vancouver BC CAN
4. 02:01:12 Laurel VAN ZANTEN White Rock BC CAN 4. 01:39:02 Murray WARNER Terrace BC CAN
5. 02:01:15 Sarah RYAN Olympia WA USA 5. 01:41:11 Richard STEFANI Port Moody BC CAN
6. 02:02:44 Carol HEATLEY Surrey BC CAN 6. 01:41:15 Roderick HULET Seattle WA USA
7. 02:03:02 Janice WRIGHT Coldstream BC CAN 7. 01:41:48 Robert DEAN Delta BC CAN
8. 02:03:22 Maureen PHILLIPS Vancouver BC CAN 8. 01:42:44 Piet RASMUS Hamburg GER
9. 02:03:40 Gail WEST Vancouver BC CAN 9. 01:42:59 Bob CURTIS Edmonton AB CAN
10. 02:05:19 Tricia BOURASSA Victoria BC CAN 10. 01:44:40 Jim ROGERS Vancouver BC CAN
F65-69 M65-69
1. 01:54:41 Lynne DECEW Vancouver BC CAN 1. 01:37:20 Iain FISHER Coquitlam BC CAN
2. 01:56:43 Heidi ROSE Vancouver BC CAN 2. 01:39:18 Lloyd WILSON Richmond BC CAN
3. 01:59:24 Lynne LITZENBERGER Vancouver BC CAN 3. 01:39:50 Scott STEWART Langley BC CAN
4. 02:05:35 Chula SIMS Austin TX USA 4. 01:41:02 Stephen HOSFORD Richmond BC CAN
5. 02:08:56 H. Elaine DICKSON Burnaby BC CAN 5. 01:41:29 Steven LOWE Coquitlam BC CAN
6. 02:09:22 Rosr MAILLOUX Petersburg ON CAN 6. 01:42:28 Gord WYPER Surrey BC CAN
7. 02:09:58 Janet Lee CURELL Vancouver BC CAN 7. 01:43:51 Dennis VILLAGOMEZ Vancouver BC CAN
8. 02:12:18 Caroline MCMAHON North Vancouver BC CAN 8. 01:47:15 Dave SHILLABEER Nanaimo BC CAN
9. 02:13:19 Joanne KENT Maple Ridge BC CAN 9. 01:48:45 Donald PERCIVAL Windermere BC CAN
10. 02:14:26 Marti SEVIER North Vancouver BC CAN 10. 01:48:59 Rene ROY Vancouver BC CAN
F70-74 M70-74
1. 01:28:46 Meldy HARRIS Delta BC CAN 1. 01:43:20 Michael FOSTER North Vancouver BC CAN
2. 02:13:54 Helen SABOURIN CAN 2. 01:47:12 Nigel COWAN Porthcawl GBR
3. 02:14:13 Agnes BENNA Vancouver BC CAN 3. 01:58:32 John HOLLIFIELD Vancouver BC CAN
4. 02:21:17 Martina JACOBSEN Port Coquitlam BC CAN 4. 02:08:28 Paul THORNDIKE Seattle WA USA
5. 02:31:47 Gail SUMANIK Richmond BC CAN 5. 02:13:02 Leith CAMPBELL St. Albert AB CAN
6. 02:32:29 Sandra KINLOCH Nanaimo BC CAN 6. 02:17:06 Hector BARRIOS Mexico MEX
7. 02:34:11 Jacqueline CALANDRA Hornsby AUS 7. 02:19:29 Andrew WAN Vancouver BC CAN
8. 02:36:17 Graciela PASCUAL Garibaldi Highlands BC CAN 8. 02:23:00 Shiraz KABA Surrey BC CAN
9. 02:38:37 Jeannie MURA North Vancouver BC CAN 9. 02:25:26 Don ADAMS Langley BC CAN
10. 02:45:00 Yoko KAMIOKA Tokyo JPN 10. 02:26:15 Wai WONG Port Coquitlam BC CAN
F75-79 M75-79
1. 02:13:06 Inez PRICE Abbotsford BC CAN 1. 02:02:30 Akram KHAN Richmond BC CAN
2. 02:17:26 Maria GUTIERREZ Vancouver BC CAN 2. 02:04:18 Donald WADELLA Surrey BC CAN
3. 02:31:04 Tsuneko KASHIHARA Otokuni Kyoto JPN 3. 02:22:44 Michael BREEZE Vancouver BC CAN
4. 03:19:17 Eiko SAKAMOTO West Vancouver BC CAN 4. 02:31:29 Darrell ROBERTS White Rock BC CAN
5. 03:28:49 Charlotte DAW Surrey BC CAN 5. 02:46:58 Thomas GREIDANUS Edmonton AB CAN
6. 02:49:24 Wai CHUI Edmonton AB CAN
7. 02:56:17 Ronald WILLIAMS Downers Grove IL USA
8. 02:58:26 Jim LAWRENCE Kelowna BC CAN
F80-84 M80-84
1. 02:49:33 Violet HOLMES Burnaby BC CAN 1. 02:23:33 Owen TOWNSEND North Vancouver BC CAN
2. 02:45:41 Dieter KIRSTE Vancouver BC CAN
3. 03:11:20 Gavin CONNELL Vancouver BC CAN
M85-89
1. 02:59:07 Minghui SHE Shanghai CHN

 

Top 10 AC - 8KM

Top 10 in each Age Category – 8KM

Place Chip Time Name City Province Country Place Chip Time Name City Province Country
F19- M19-
1. 00:31:21 Olivia WILLETT Coquitlam BC CAN 1. 00:31:07 Nikola MAEDA North Vancouver BC CAN
2. 00:37:29 Kristyn LEE Burnaby BC CAN 2. 00:31:42 Connor MCLENNAN Vancouver BC CAN
3. 00:37:47 Lydia KAURI Sammamish WA USA 3. 00:32:01 Tom SECHEYRN Bellvue WA CAN
4. 00:38:06 Rachel GARRETT Surrey BC CAN 4. 00:33:23 Yousef MIAN Coquitlam BC CAN
5. 00:41:08 Syndy SHI Coquitlam BC CAN 5. 00:34:12 Kelvins ULMANIS Vancouver BC CAN
6. 00:41:43 Kaelyn FAIRBAIRN Vancouver BC CAN 6. 00:34:18 Matthew MACDONALD Vancouver BC CAN
7. 00:42:24 Mikayla STELLING Vancouver BC CAN 7. 00:34:19 Leevi KAURI Sammamish WA USA
8. 00:42:46 Kelly CORLEY-SMITH Port Coquitlam BC CAN 8. 00:34:20 Dominic TOMASSETTI Coquitlam BC CAN
9. 00:42:50 Olga RADIVOJEVIC New Westminster BC CAN 9. 00:35:12 An YU Richmond BC CAN
10. 00:44:54 Rachael WATKINS West Vancouver BC CAN 10. 00:35:57 Benjamin THOMPSON Vancouver BC CAN
F20-24 M20-24
1. 00:34:31 Elle KILLINGSWORTH Lakewood CO USA 1. 00:34:25 Shelby MUNRO Burnaby BC CAN
2. 00:37:00 Marcie DEAR Calgary AB CAN 2. 00:35:23 Ben KOONAR Richmond NS CAN
3. 00:37:07 Rachael SMILLIE Edmonton AB CAN 3. 00:35:37 Miguel GUTIERREZ Burnaby BC CAN
4. 00:40:13 Georgia YOUNG Calgary AB CAN 4. 00:39:02 Karsten LEE Anmore BC CAN
5. 00:40:27 Michelle DONOVAN Vancouver BC CAN 5. 00:39:18 Tom RATTRAY North Vancouver BC CAN
6. 00:41:38 Lunia QUE Burnaby BC CAN 6. 00:40:15 Edward TUNG Anmore BC CAN
7. 00:42:02 Rebekka FRANZ Vancouver BC CAN 7. 00:40:54 Nick SHLYAKHOV Burnaby BC CAN
8. 00:42:27 Grace MIURA-WONG Vancouver BC CAN 8. 00:41:04 Steven XU Abbotsford BC CAN
9. 00:44:00 Rebecca JOBSE Surrey BC CAN 9. 00:41:15 Jalen WUERCH Langley BC CAN
10. 00:44:06 Vanessa TRABOLD Vancouver BC CAN 10. 00:41:21 James VELASCO Coquitlam BC CAN
F25-29 M25-29
1. 00:36:51 Rebecca STAYNOR North Vancouver BC CAN 1. 00:29:19 Kirill SOLOVYEV West Vancouver BC CAN
2. 00:38:57 Shelby EDGAR Sherwood Park AB CAN 2. 00:32:37 Nathan ALLINSON Vancouver BC CAN
3. 00:39:39 Kathleen BIRD Burnaby BC CAN 3. 00:32:45 Ben THOMPSON Toronto ON CAN
4. 00:41:41 Nicole TICKNOR Vancouver BC CAN 4. 00:33:51 Joel CHOI Vancouver BC CAN
5. 00:41:51 Elizabeth MACNEILL Vancouver BC CAN 5. 00:33:52 Carl SKETCHLEY Surrey BC CAN
6. 00:42:03 Sharalee ISAAC Saskatoon SK CAN 6. 00:34:09 Jeff HOLTEN Vancouver BC CAN
7. 00:42:11 Annabelle GLASS Vancouver BC CAN 7. 00:35:44 Linton CHAN Vancouver BC CAN
8. 00:42:58 Rhonda HALL North Vancouver BC CAN 8. 00:38:07 Manuel FERIA Vancouver BC CAN
9. 00:43:01 Vicky CHAN Richmond BC CAN 9. 00:38:15 Matthew GILBERT Vancouver BC CAN
10. 00:43:12 Jillian BALDWIN Vancouver BC CAN 10. 00:38:16 Hisanori KITAJIMA Burnaby BC CAN
F30-34 M30-34
1. 00:32:28 Courtney MCEWAN Delta BC CAN 1. 00:37:19 Ian WALKER Vancouver BC CAN
2. 00:32:37 Shawna MANN Vancouver BC CAN 2. 00:37:38 Uros BUDIMAC Vancouver BC CAN
3. 00:33:46 Amanda STONE Richmond BC CAN 3. 00:38:29 Mike BAUER Vancouver BC CAN
4. 00:35:04 Melissa RUSSELL BC CAN 4. 00:39:20 Michael JOVER Vancouver BC CAN
5. 00:36:56 Celia CLARE Roberts Creek BC CAN 5. 00:39:53 Jason SCHMIERER Denver CO USA
6. 00:37:19 Lindsay WALKER Quesnel BC CAN 6. 00:39:54 Anderson SANTOS Curitiba BRA
7. 00:39:36 Esther BRESLAND Harrison Hot Springs BC CAN 7. 00:40:05 Adam SPEIRS Vancouver BC CAN
8. 00:40:21 Nichol KOTZEFF Wasaga Beavh ON CAN 8. 00:40:45 Tyler RICHARD Calgary AB CAN
9. 00:40:54 Christina STERLE Victoria BC CAN 9. 00:40:49 Bhavandeep GILL Surrey BC CAN
10. 00:41:32 Claire ELAM Seattle WA USA 10. 00:40:54 Bart DE BAERE Vancouver BC CAN
F35-39 M35-39
1. 00:30:11 Amber MORRISON Bellingham WA USA 1. 00:28:32 Chris CALLENDAR Victoria BC CAN
2. 00:33:56 Shannon BANAL West Vancouver BC CAN 2. 00:36:14 Ryan BOULTER Burnaby BC CAN
3. 00:36:05 Pam KALAS Vancouver BC CAN 3. 00:36:42 Michael RALLA Vancouver BC CAN
4. 00:37:22 Corinna CARLSON Vancouver BC CAN 4. 00:37:05 Joseph HILL Seattle WA USA
5. 00:37:53 Shannon COX Cloverdale BC CAN 5. 00:37:19 Adam CARLSON Vancouver BC CAN
6. 00:39:30 Sarah WRIGHT Victoria BC CAN 6. 00:37:51 Steven JENSEN Vancouver BC CAN
7. 00:40:14 Joan MATTHEWS Port Elgin ON CAN 7. 00:38:00 Lawrence BERNALES Surrey BC CAN
8. 00:41:14 Erin KILLE Vancouver BC CAN 8. 00:38:48 Jerrod MAXWELL-LYSTER Brooks AB CAN
9. 00:42:00 Kat WHITE North Vancouver BC CAN 9. 00:41:28 Ben WEST Vancouver BC CAN
10. 00:43:56 Alison KRAHN Vancouver BC CAN 10. 00:41:34 Behrooz SHABANGIZ Vancouver BC CAN
F40-44 M40-44
1. 00:38:25 Michelle MCCULLOUGH Keswick Ridge NB CAN 1. 00:29:37 Lindsay CARSWELL Vancouver BC CAN
2. 00:39:38 Karen CIOLFITTO Coquitlam BC CAN 2. 00:32:30 Kye GILDER Encinitas CA USA
3. 00:40:50 Hoa CHAN Vancouver BC CAN 3. 00:34:48 Keith RADATZKE Surrey BC CAN
4. 00:41:32 Saiqa MOHAMMED New Westminster BC CAN 4. 00:35:41 Laszlo NAGYFERENCZI Vancouver BC CAN
5. 00:41:51 Kelly ROBINSON Richmond BC CAN 5. 00:36:00 Jonathan MCKAY Calgary AB CAN
6. 00:43:41 Caroline TEMMINS Menlo Park CA USA 6. 00:36:42 Brad CAVANAGH New Westminster BC CAN
7. 00:43:48 Kelly STEYSKAL Edmonds WA USA 7. 00:40:07 Clayton WHITE North Vancouver BC CAN
8. 00:44:04 Sophie PILKINGTON Vancouver BC CAN 8. 00:41:34 David BOLLO Richmond BC CAN
9. 00:45:31 Rebecca TAYLOR Port Moody BC CAN 9. 00:41:56 Stephen Lance ANDERSON Lethbridge AB CAN
10. 00:45:38 Marjorie LEWIS New Westminster BC CAN 10. 00:42:01 Nelson SANTOS New Westminster BC CAN
F45-49 M45-49
1. 00:36:29 Claire HUXTABLE Vancouver BC CAN 1. 00:35:14 Kevin CLIMIE St. Albert AB CAN
2. 00:37:14 Junko KOSUGI Port Moody BC CAN 2. 00:37:27 Nelson GREIDANUS Vancouver BC CAN
3. 00:39:33 Darnelle MOORE Vancouver BC CAN 3. 00:37:39 Alvin CHOW Port Coquitlam BC CAN
4. 00:45:01 Yi YANG Vancouver BC CAN 4. 00:38:25 Andy MCCULLOUGH Keswick Ridge NB CAN
5. 00:45:37 Stephanie MARSH Ottawa ON CAN 5. 00:38:31 Stefan MUNDT Bragg Creek AB CAN
6. 00:47:14 Wendy CHOW Burnaby BC CAN 6. 00:40:07 Neal STEINMAN Vancouver BC CAN
7. 00:47:44 Karin JACKSON Pitt Meadows BC CAN 7. 00:40:35 Tom BINGMAN Seattle WA USA
8. 00:47:50 Erika SALUM Oakland CA USA 8. 00:41:16 Richard HUBERDEAU St-Hyacinthe QC CAN
9. 00:48:01 Lin GILBERT West Vancouver BC CAN 9. 00:41:48 Eric BELLAVANCE Quebec City QC CAN
10. 00:48:43 Eli PENA Vancouver BC CAN 10. 00:42:32 John WILLIAMS Vancouver BC CAN
F50-54 M50-54
1. 00:39:26 Karen KNUDSEN Langley BC CAN 1. 00:38:59 Richard RYANT Coquitlam BC CAN
2. 00:40:26 Asami KOWALEWSKI North Vancouver BC CAN 2. 00:41:55 Stuart MCINTOSH Vancouver BC CAN
3. 00:40:46 Laurie HUDSON Penticton BC CAN 3. 00:43:18 Lars KNUDSEN Langley BC CAN
4. 00:41:20 Annette KILLINGSWORTH Lakewood CO USA 4. 00:43:37 Ray LEE Vancouver BC CAN
5. 00:41:39 Kathleen OLIVER Vancouver BC CAN 5. 00:44:32 Louis ROCHEFORT N-D-Ile-Perrot QC CAN
6. 00:44:22 Meridith HARMAN West Vancouver BC CAN 6. 00:44:40 Kenn FRISK Coquitlam BC CAN
7. 00:44:40 Elizabeth LIU Vancouver BC CAN 7. 00:45:46 Sunny LEUNG Richmond BC CAN
8. 00:45:29 Cathy LANGE New Westminster BC CAN 8. 00:46:31 Noel EBIO Vancouver BC CAN
9. 00:45:46 Libby BREUKELS West Vancouver BC CAN 9. 00:46:44 John HOWARD Langley BC CAN
10. 00:46:22 Wendy BRITTNER Calgary AB CAN 10. 00:47:25 Robert WEISS Maple Ridge BC CAN
F55-59 M55-59
1. 00:35:06 Susan GORDON Salt Spring Island BC CAN 1. 00:35:59 Cliff MCNEIL-SMITH Sidney BC CAN
2. 00:38:40 Jill KIRKER Canmore AB CAN 2. 00:36:53 Surjit DHESI Richmond BC CAN
3. 00:42:39 Sheila SZABO Edmonton AB CAN 3. 00:40:37 Jim SANDOR North Vancouver BC CAN
4. 00:45:13 Ana Maria PEREIRA Porto Alegre BRA 4. 00:40:47 Bill LEONG Vancouver BC CAN
5. 00:46:11 Brenda KOTZIAN Penticton BC CAN 5. 00:42:49 Scott WILSON Vancouver BC CAN
6. 00:46:15 Adele BROOKS Port Moody BC CAN 6. 00:45:36 Poongjong RHEE Burnaby BC CAN
7. 00:46:48 Annette NYMEYER Chilliwack BC CAN 7. 00:45:39 Mark PICKERING Vancouver BC CAN
8. 00:47:16 Sharon MOORE Whitehorse YT CAN 8. 00:45:47 Ed MADRO Calgary AB CAN
9. 00:47:49 Lorraine ALBERT Edmonton AB CAN 9. 00:46:16 Wayne WONG Vancouver BC CAN
10. 00:48:24 Erika SCIGLIANO Burnaby BC CAN 10. 00:46:27 Walt MADRO Salt Spring Island BC CAN
F60-64 M60-64
1. 00:44:48 Judy WESTACOTT Vancouver BC CAN 1. 00:39:40 William GOLDSTEIN Whistler BC CAN
2. 00:46:18 Jane FAIRBANKS Vancouver BC CAN 2. 00:41:30 Timothy NG Vancouver BC CAN
3. 00:46:26 Catherine MAIN Crescent Beach BC CAN 3. 00:44:27 Chris HORROCKS Surrey BC CAN
4. 00:46:58 Lesley STEFANI Port Moody BC CAN 4. 00:45:01 Ingo JACKISCH North Vancouver BC CAN
5. 00:49:54 Tina CASTELA Coquitlam BC CAN 5. 00:46:21 Kwan LEUNG Coquitlam BC CAN
6. 00:50:11 Valerie CAMERON Esquimalt BC CAN 6. 00:48:19 Arieh WALDMAN Toronto ON CAN
7. 00:51:21 Anna LEFSRUD Toronto ON CAN 7. 00:48:59 Glenn RICKETTS Victoria BC CAN
8. 00:51:27 Tina CIAMARRA Coquitlam BC CAN 8. 00:49:13 Don MCIVOR Saskatoon SK CAN
9. 00:52:11 Susan MILLER North Vancouver BC CAN 9. 00:51:04 Mark GILL Kirkland WA USA
10. 00:53:21 Leslie GILMOUR Qualicum Beach BC CAN 10. 00:52:09 Ajit Singh DOSANJH Vancouver BC CAN
F65-69 M65-69
1. 00:49:21 Linda BENTLEY Vancouver BC CAN 1. 00:36:15 Thomas HOWARD Forest Grove BC CAN
2. 00:52:58 Andree DANSEREAU Vancouver BC CAN 2. 00:37:59 Michael DOWLING North Vancouver BC CAN
3. 00:55:14 Jane MCCUTCHEON Vancouver BC CAN 3. 00:47:00 Don BUKER Rosedale BC CAN
4. 00:55:54 Dorothy BARKLEY Vancouver BC CAN 4. 00:47:49 Ken ROBERTS Chilliwack BC CAN
5. 00:59:20 Phyllis KENNEY Vancouver BC CAN 5. 00:48:21 Hartley WALDMAN Calgary AB CAN
6. 00:59:38 Ann ROBSON Vancouver BC CAN 6. 00:49:29 Ed CRAIG Ajax ON CAN
7. 01:03:48 Emilie HRYSIO Port Coquitlam BC CAN 7. 00:51:00 Greg PARNHAM Campbell River BC CAN
8. 01:06:55 Cheryl MOSTERT Fort Nelson BC CAN 8. 00:51:22 Drew BOURNE Richmond BC CAN
9. 01:07:01 Beth COYOTE Seattle WA USA 9. 00:54:49 David DICK Gibsons BC CAN
10. 01:07:58 Sonja MOHRSEN Surrey BC CAN 10. 00:55:30 John LEUNG Vancouver BC CAN
F70-74 M70-74
1. 00:52:20 Lorraine ERIKSEN Edmonton AB CAN 1. 00:36:11 Isao KAMBAYASHI Tokyo JPN
2. 00:59:58 Carole STEVENS Surrey BC CAN 2. 00:45:05 Roland DELHOMEAU Saskatoon SK CAN
3. 01:02:56 Donna NANSON Vancouver BC CAN 3. 00:48:34 Pat HARTON Williams Lake BC CAN
4. 01:06:21 Anna MARCHAND Surrey BC CAN 4. 00:53:18 Nicanor FERRANTE New Westminster BC CAN
5. 01:13:57 Yujun CHEN Foshan CHN 5. 00:53:21 Alex LAU Burnaby BC CAN
6. 01:15:07 Barbara JOHNSON Langley BC CAN 6. 01:10:42 Campbell WEIR Pincher Creek AB CAN
7. 01:25:01 Margaret CHADSEY Osoyoos BC CAN M75-79
8. 01:26:14 D’arcy BADER Burnaby BC CAN 1. 00:51:43 Dennnis ERIKSEN Edmonton AB CAN
9. 01:28:31 Chindow SIDHU Richmond BC CAN 2. 00:51:48 Lynn THOMPSON Salt Spring Island BC CAN
10. 01:34:20 Trinidad MAGDAY Vancouver BC CAN 3. 00:54:12 Gerry GARTNER Ottawa ON CAN
F75-79 4. 01:36:54 Nirmal KOONAR Vancouver BC CAN
1. 01:44:50 Harjeet SANGARA Vancouver BC CAN
2. 01:44:50 Gaily KOONAR Vancouver BC CAN
F80-84
1. 01:25:03 Iris MCINTYRE Prince George BC CAN
2. 01:31:52 Lilias CAMERON Vancouver BC CAN
F85-89
1. 00:56:50 Lenore MONTGOMERY North Vancouver BC CAN
2. 01:28:24 Delia VISSCHER Vancouver BC CAN

Relay Category Winners

Place Time Bib Name City Prov Runners
Female
1 3:09:26 9509 Speedy Runners Langley BC Mia Douglas, Jaylene Mennen, Leslie Stevens, Diane Butler
2 3:14:51 9500 Cordova Chasers Coquitlam BC Pamela Campbell, Maureen Curtin, Lara Duke, Nancy Hancharyk
3 3:15:39 9506 Orca Quad Squad Parksville BC Patti Rogers, Heather Beatty, Barbara Spencer, Laurie Ritchie
4 3:19:20 9510 Run-D.m.c./e. Richmond BC Devon Tyler, Morgan Waddell, Christie Ramsdale, Erica Jang
5 3:55:47 9502 Blonde(ish) Ambition Vancouver BC Loretta Mitchell, Aviva Kennedy, Michelle Baker, Sarah Mathews
Male
1 3:28:53 9812 Team Sophia North Vancouver BC Bill Pomeroy, Ethan Pomeroy, Nolan Pomeroy, Broedy Pomeroy
2 3:40:07 9514 Wepah Vancouver BC Bruce Day, James Barnett, Brian Barclay, Steve Brown
3 3:43:30 9603 van Burgundy Vancouver BC Ian Stockdale, Michael Adams, Robert Snowden, Robert Schwtzke
4 3:46:21 9504 Old Age & Treachery Seattle WA Tobey Clarkin, Matt Logalbo, Damon Shadid, Forrest Michael
5 4:06:44 9714 S&m Vancouver BC Blake Shaffer, Craig Williams, Murat Ozbek, Marvin Shaffer
Mixed
1 3:12:18 9517 Rackets And Runners Personal Best Vancouver BC Caitlin Sinclair, Yun Li-Reilly, Patrick Carroll, Tim Verkerk
2 3:20:25 9515 Eh Team! North Vancouver BC Ralf Strub, Christine Strub, Cayenne Strub, Zac Gartside
3 3:20:45 9519 Don’t Panic Vancouver BC Raymond Lam, Lily Ding, Anson Fung, Rory Harris
4 3:38:09 9819 Ridiculously Awesome Richmond BC Shahrooz Nabavi, Katie Peardon, Rose Chen, Brandon Wiebe
5 3:45:46 9609 Air France Richmond BC Floris Sjer, Femke Kroese, Steven Larkin, Dave Schneider